Pirnlihase sündroom teise nurga alt

Pirnlihase sündroom

Pirnlihase sündroom on midagi mida ilmselt paljud on kogenud. see väljendub olukorras, kus valu on kuskil alaselja ja tuhara piirkonnas. Võib olla, et tunnete valu kuni puusani ja võib juhtuda, et jalgades oleksjustkui nõelatorked. Läbi on käidud terapeutide kadalipp, igapäevaseid venitusi ja harjutusi on tehtud juba pikemat aega, kuid leevendus valule on lühiajaline.

Et diagnoosida valu põhjuseid teeb terapeut mõned testid ja põhjus ongi käes. Põhimõtteliselt on tegu ishiasega, mille puhul pirnlihas pressib kinni istmikunärvi. Te võite tunda valu nii istudes, kui ka liikudes. Mõnikord võib valu olla terav ja äkiline justkui noalöök, võttes jala alt. Mingist hetkest ka näriv ja pidev. Seda valu võib pidada ka selja diski valuks, kuid õigel diagnoosimisel saab neil vahet teha.

 pirnlihas

Tihti mõistetakse küll, et probleem on pirnlihases, kuid massaaž probleemi ei leevenda. Isegi kui lihas õnnestub pehmeks masseerida on pinge üsna kiiresti tagasi. Te venitate erinevates poosides oma tuharalihaseid ja kui juba tundub, et asi laheneb, tõmbab pirnlihas mõne hetke pärast jälle pinge ning valu ongi tagasi. Mõnikord aitab nõelravi, läheb kuu mööda ja tasapisi taastub vana pinge ja valu. Lõpuks tundub, et valutab terve vaagen.

Meie keha seisukord sõltub vaagna toimimisest, liikuvusest ja lihaste seisukorrast, mis vaagna luude külge kinnituvad. Vale vaagna asend võib tekitada hulgaliselt probleeme, mille tagajärjed ulatuvad kuni peani (nt peavalu). Luustiku liikuvuse tagavad lihased ja liigesed. Igal lihasel on oma funktsioon ja iga liiges peaks liikuma talle omases ulatuses ning suutma teha liigutusi, mis talle ette on nähtud. Lihased peaksid olema mõlemal pool keha ühe pikkused ja tugevad, vaid nii on kehapooled heas tasakaalus.

Miks ma räägin seda kõike pirnlihase sündroomi puhul?

Pirnlihas on samamoodi vajalik lihas nagu ka kõik teised. See tähendab, et tal on oma funktsioon. Nagu me teame saab lihas oma funktsiooni täita ainult juhul, kui ta on piisavalt tugev ja treenitud. Kui venitamine ja masseerimine ei ole teid aidanud siis kaaluge varianti, et teie pirnlihas võib olla hoopiski liiga nõrk või üle venitatud.

Selleks on lihtne test

Pange jalg üle põlve ja vajutage põlve alla poole. Esimesena tehke seda testi selle kehapoole jalaga, kus valu ei ole. Vaadake kui alla põlv läheb? Suurt survet pole vaja rakendada. Proovige nüüd teise jalaga. Kui teise jala põlv liigub sama hästi alla, siis teie pirnlihas pinges ei ole, hoolimata sellest mida te ka ei tunne.

SELLISEL JUHUL ÄRGE ENAM SEDA LIHAST VENITAGE!

Selle asemel tuleks hakata pirnlihast treenima. Mida tugevam on kehas see koht, mis teile haiget teeb, seda väiksem on valu. Kui iga organ, liiges ja lihas saab teha täiel määral seda, milleks ta ette on nähtud, siis me oleme terved, meie kehas ei valuta midagi ja me tunneme ennast hästi.

Panen siia paar harjutust selle lihase treenimiseks. Alati tuleb meeles pidada, et ükskõik millist trenni tehes ei tohi me end üle koormata. Kui olete endale sobiva rutiini leidnud siis tuleb olla järjepidev. Harjutusi võiks teha vähemalt kuu aega iga päev aga võib juhtuda, et tuleb teha ka kauem, see sõltub lihaste seisukorrast, valu ulatusest ja paljudest muudest teguritest. Kui harjutusi tehes läheb seisund hullemaks ja te tunnete harjutuste ajal või hiljem valu rohkem, kui teil eelnevalt on olnud siis tuleb võimlemine katkestada ja pöörduda spetsialisti poole (arst, terapeut, kiropraktik vm).

Pirnlihase sündroom harjutus nr 1

Lama küljel, jalad kõverdatud, päkad teineteise peal. Hakka tõstma pealmise jala põlve hoides päkkasid ikka koos, tõsta põlve rahulikus tempos nii kõrgele kui võimalik, soorita seda harjutust 20X.

Pirnlihase sündroom harjutus 1
Pirnlihase sündroom harjutus 1-1

Kui tunned, et sinu pirnlihas on juba piisavalt tugev, siis vii põlv üles ja hoia maksimaalsel võimalikul kõrgusel 1 minut. Korda kolm korda.

Pirnlihase sündroom – harjutus 2

Kasuta selle sooritamiseks lühikest kummilinti, neid on erinevas tugevuses.  Alustada võiks pehmema kummiga ning lihase tugevnedes võtta kasutusele tugevam.

Selili lamades  tõsta puusad õhku ning vii põlved teineteisest eemale ja too kokku tagasi, korda seda harjutust 30X

Pirnlihase sündroom harjutus 2-1
Pirnlihase sündroom, harjutus 2

Pea meeles, et võimlemine peaks tooma leevenduse sinu probleemile. Kui leevenduse asemel tekib valu, siis tuleb harjutuste tegemine lõpetada!!!

Ole järjepidev ja ära kaota usku, teinekord võtab paranemine kaua aega ja tulemused ei pruugi alguses pikalt püsida

Kui kahtled pöördu terapeudi poole

Maavägised pärimusmeditsiinikeskus pakub konsultatsiooni ja teraapiat, teeme koostööd ka arstide ning teiste oma eriala spetsialistidega, meie juurest saab alati abi!!