Kasetõrv – abiline töödes ja ravitseja kehale

Kasetõrv

Kasetõrv on abiline töödes ja ravitseja kehale, selle on põhjamaa inimene õppinud selgeks juba aastasadu tagasi. Kask oli üks esimesi puid, mis pärast mandrijää taganemist meie aladel kasvama hakkas.

Kuna siinne inimene on koos kasega elanud aegade algusest peale siis oleme õppinud kaske kasutama juurest ladvani. Kaselt saadavaid tooteid on palju. Puit ise on hinnatud ehitusmaterjal nii mööblitööstuses kui ka ehituses, tohust on meisterdatud erinevaid tooteid, pungad ja lehed ravivad (tinktuurid, teed) ja puhastavad (vihad). Kasest võiks kirjutada lõputult. Tohust saadakse parimat abilist: kasetõrva.

Kasetõrva on raviks meil ja naaberaladel kasutatud aammustest aegadest. Inimeste teadmised loodusest on kujunenud väga pika aja jooksul aidanud selle suurepärase puu kasutamisele hästi kaasa. Teadmisi anti edasi traditsiooni kaudu, vanadelt noortele. Loodust tuli majandada piiratud tehniliste vahenditega, õppimine kestis pikka aega, tööoskusi omandati terve elu. Selline pikaaegne teadmiste lihvimine on andnud meile suurepärase oskuse kasutada kasetõrva rahvaravis.

Tökat

Tökat (ka: kasetõrv, ladina Pix liquida) on kasetohust valmistatud tõrv, mida kasutati hoburakmete ja vankrimäärdena,  samuti nahksaabaste ja suuskade tõrvamiseks.

Kasekoorest valmistatud kasetõrva (pix Betulinae) on kasutatud ka  rahvameditsiinis ekseemi ja psoriaasi ravimisel. Kasetõrvast destilleeritakse ka õli.

Tökatit kasutatakse ka šampoonides ja seepides. Tökatiseepi kasutatakse akne vastu. Naturaalne tökatiseep ei kuivenda ega ärrita nahka; sellist seepi toodavad käsitsi nii tööstused kui käsitöölised. Samuti on tökatiseep efektiivne infektsioonide ärahoidmisel ja elavdab nahka mikrotraumadest. Tökatiseepe ja -šampoone toodetakse peamiselt Venemaal aga viimasel ajal ka Eestis ning väga häid tooteid teevad kasetõrvast ka soomlased.

Kasetõrva peetakse üheks vanimaks loodustooteks inimkonna ajaloos.

Kõike, mis sügeles või ei tahtnud paraneda määriti tökatiga. Vana hea “Visnevski“ salvi üks tähtsamaid komponente on kasetökat.

Tökat oli juba ammustel aegadel  hinnatud ravim, mis pidi aitama üheksa haiguse vastu. Sellega võiti haudunud varbavahesid, lõhenenud sääri ja külmavõetud kohti, samuti arvati tõrvast abi saavat nahahaiguste ja liigesevalu korral. Isegi valutavale hambale tilgutati tõrva. Mõnikord määriti sääri tõrvaga ka parmude ja madude peletamiseks. Usuti, et ussid pelgavad tõrva lõhna ja hoiavad selle järele lõhnavatest inimestest ning majadest eemale. Palju ei tohtinud tõrva siiski korraga naha peale määrida, sest nahk võis maha tulla.

Saaremaal suitsetati rabanduse saanu nina all tõrvasuitsu ja inimene hakanudki toibuma. Leili viskamisel pandi vette veidi tõrva, siis oli saunas kergem hingata ja hingamisteede haigused taandusid. Tõrvaga raviti ka tiisikusehaigeid.

Eesti ala talupoegade kasutatud tökat oli enamasti sisse toodud Venemaalt. Vähesel määral tehti tökatit ka Eestis.

Kasetõrva ei ole raske ise valmistada.


Kõige pealt on vaja piisav hulk kasetohtu, see tuleb ettevaatlikult eemaldada kahjustamata kasekoore alumisi kihte, muidu on puu hukule määratud. Parem on kasesalust võtta tohtu paljudelt puudelt nii, et igalt võetakse vähehaaval, nii kahjutab puud vähem. Kõlbab ainult värske toht, kuivanud ei sobi. Kogutud koor rullitakse tihedaks rulliks.

Kasetoht kasetõrva ehk tökati valmistamiseks

Põletamiseks on erinevad viisid, kõige vanem neist on augus põletamine

Augus põletamine


See on üks kõige vanemaid tõrvapõletamise viise. Samas tuleb märkida, et siin on tõrva kadu suhteliselt suur.
1. Kaeva künkale või kraavipervele tihedasse pinnasesse (savisegune pinnas on parim, kuna see takistab kõige tõhusamalt õhuhapniku juurdepääsu) lehtritaoline auk ning vooderda selle põhi kivide ja/või saviga.
2. Augu põhjas olgu auk, millest vii välja renn (algselt oli see puidust) või toru, mis lõppeb tõrvakogumisanumaga.
3. Täida auk tihedalt püstiasendis käredega.
4. Süüta puud ning kata auk tihedalt mätaste, mulla, sambla vms. tihedalt kinni. Jäta augu külgedele õhukäigud.
5. Kui puidust on vesi ära aurustunud ning suits kibeda lõhna omandanud, tee halgusid katva mullakoore sisse mõned augud, mille kaudu gaasid välja pääseksid. Samas aja kinni õhukäigud.
6. Jälgi, et leek mullakattest läbi ei tungiks.

Pildid ja juhendid https://www.muinsuskaitseamet.ee/et/torv-ajalugu-valmistamine-ja-parandamine

Pajas põletamine

See on oma lihtsusest tingituna olnud üks levinumaid tõrvapõletamise viise. Siin tõrvapuid ei põletata, vaid kuumutatakse hapnikuvaeses keskkonnas (see on ka tõrvaahjude põhimõte).
1. Kaeva künkale madal süvend. Aseta sellesse plekitükk, mille keskele tee auk.
2. Vormi väiksemast plekitükist lehter ja aseta see läbi augu. Paigalda metallrenn või -toru lehtri otsa paja alla, suunaga künkanõlvast allapoole. Toru teise otsa aseta anum tõrva kogumiseks.
3. Täida pada võimalikult tihedalt peeneks lõigatud püstiasendis käredega ning aseta see kummuli plekile.
4. Tihenda paja servad saviga, mille võid veel omakorda katta liivakihiga. Kui savi kütmise ajal praguneb, raputa kiiresti liiva peale. Vastasel juhul võivad käred õhuhapniku juurdepääsul põlema süttida.
5. Tee paja ümber ja peale tuli.

Vanasti kasutati plekitüki asemel paja all kas lauda või paekivi, mille keskosas oli auk ja servadelt jooksid augu suunas süvendatud sooned. Teada on ka puukoore kasutamist paja alusena. Ilmselt ei kasutatud algselt ka renni või toru, vaid kogumisnõu asus paja all maa sees
Pildid ja juhendid https://www.muinsuskaitseamet.ee/et/torv-ajalugu-valmistamine-ja-parandamine

Kasetõrv rahvaravis

 • Positiivne mõju vereringesüsteeile
 • Rakutasandil stimuleerib taastumisprotesse
 • Aitab kaasa keha puhastumisele mürgistest ainetest
 • Normaliseerib südametööd ja seedesüsteemi
 • Akne ja vistrike ravi
 • Seeninfektsioonide ravi
 • Põletikuliste nahahaiguste ravi
 • Kõõma ja juuste väljalangemise ravi
 • Kasetõrvatooted aitavad suurendada vereringet piirkonnas, kuhu salv on määritud, omab positiivset mõju lihastele, liigestele ja kõhrkoele.
 • Tõrval on antiseptilised ja seenevastased omadused
 • Ideaalne rasuste juuste puhul, türvaseebi kasutamisel väheneb rasusus. Tõrval on peanhka tasakaalustav toime.
 • Tõhus bronhiaalsete haiguste puhul
Peab meeles pidama, et ka kasetõrval on omad vastunäidustused:
 • Puhtal kujul võib tõrv olla nahale kahjulik, eriti kuiva ja tundliku nahaga inimeste puhul (va juhul kui on tegemist küüneseene raviga) lahjendamata aine kuivatab nahka ja juukseid liigselt.
 • Raseduse ja rinnaga toitmise ajal võis samuti loobuda tõrvatoodete intensiivsest nahale määrimisest.
 • Raske neeruhaigus on kasetõrva kasutamisel vastunäidustus
 • Kui  tekib sügelus või lööve tuleb toote kasutamisest loobuda.
 • Mitte võtta tõrva suukaudu lahjendamata kujul

Retsepte ja ravivõimalusi

Mesi ja tökat

Parim on voolav värske mesi. 1 tl mee kohta üks tilk tõrva, kasutada enne magama minekut. Peale  ravimi võtmist ei tohi süüa ega juua 4-5h, seepärast ongi mõistlik teha seda enne uinumist. Iga päev lisada samale kogusele meele 1 tilk tõrva juurde. St teisel päeval tl mett ja 2 tilke tõrva jne. Kuur kestab 12 päeva. Tugeva köha puhul võtta kolm korda päevas vältida kohest söömist.

Tõrvavesi on leidnud kasutust paljudel puhkudel

Keha puhastamiseks

4l vett

0,5l kasetõrva

Lahustada hoida 2 päeva suletuna, valada vesi pealt ära – see on see osa mida tarbite, sette võib minema visata või kuhugi mujale kasutada, eemaldada vaht ja täiskasvanutel  tarbida 100g 20min enne sööki

Väiksem kogus 1ml tõrva ja 8ml vett 2 päeva pimedas ja vesi puhta nõuga külma. Sisse võtta lapse peale sööki 2 tl, täiskasvanud 2spl enne sööki. Kuur kestab 10 päeva, kokku teha kolm 10päevast protseduuri esimese ja teise vahele jätta 10 päeva teise ja kolmanda vahele 20 päeva.

Nakkushaiguste korral lahjendada sooja piimaga

Bronhide ja kopsude patoloogia korral

3liitrit kuuma vett segada sisse 0,5l kasetõrva, sulgeda anum ja lasta seista 9 päeva, nii et kõik ained kanduvad vette, valada vesi puhtasse nõusse ja tarbida kaks korda päevas – hommikul ja õhtul. Samuti  soovitatakse juua seda vett köha tuberkuloosi ja astma ravis 1spl enne magama minekut, seejärel mässida soe sall ümber kaele. Raskema haigestumise korral võib annust suurendada 2-3spl’ini

Võib teha ka väiksema koguse

1ml tõrva 8ml vett segada hästi ja hoida 2 öö-päevapimedas kohas, peale moodustunud kile eemaldatakse ja tõrvavesi valatakse puhtasse nõusse ning hoitakse külmkapis. Ravi jaoks võetakse õhtul üks supilusikatäis vett, mähitakse kael sooja salliga.

Südamehaigused ja kaseõrv

Ka südamehaiguste ravis on kasutatud tõrvavett. Täiskasvanutuele üks kord päevas kaks supilusikatäit, tehakse 10 päevane kuur ja 30 päeva paus, seejärel korratakse.

Naistehaiguste ravi kasetõrvaga

Mastopaatia puhul 50ml piima kolm  tilka kasetõrva nii kolm päeva, 4-6 päev viis tilka, siis 7-9päeva 7 tilka juuakse kolm korda päevas iga 5 tunni tagant ja siis 10 päeva pausi siis korratakse skeemi vastupidises tilkade järjekorras suuremast väiksemani ning tehakse paus 60 päeva ja siis võiks korrata ravikuuri.

Psoriaas ja ekseem

Kasetõrva on nedel puhkudel kasutatud väga heade tulemustega. Ravi algab kasetõrva kandmisega kahjustatud naha väikesele piirkonnale, kus piiratud alal hoitakse preparaati 20 min. Kui mingeid ägedaid reaktsioone ei teki võib pealhoidmise aega ja ala suurendada.

Pealekandmisel võib tekkida sügelust, kipitust see peaks mööduma 10 minutiga. Tõrv võetakse maha vaseliini või taimeõlisse kastetud lapiga (vatiga). Tõrvaga kaetud piirkonda võib tekkida turset ja punetust, kuid see on mööduv, kohta ei tohi siduda ja see jäetakse öö-päevaks avatuks.. Korduval kasutamisel kaovad lõpuks ka turse ja punetus.

Hemorroidide ravi

Väliste hemorroidide ravimiseks võib kasutada tõrvasalvi, võib teha ka istevanne tõrvaveega kui on sisemised hemorroidid ning pärast tampoonile määrida tõrvasalvi ning viia pärakusse. Ägedate hemorroididse raviks viiakse pärakusse Višnevski salvi küünlad, need leevendavad valu ja eemaldavad turse ning teevad ka sõlme pehmemaks

!!!Tähelepanu siin artiklis avaldatud teave on informatiivne, ükskõik millise rahvaravi puhul konsulteerige enne spetsialistiga.!!!

Kasetõrva salvi ja tõrvaseepi saab osta meie e-poest. Kui oled huvitaud Višnevski salvi küünaldest siis neid valmistame eritellimusel, küsi pakkumist siin!

etEesti