Verikupud ehk hijama- kogu keha restart

Verikupud ehk hijama on iidne terviseprotseduur. Tänasel päeval aetakse verikupud tihtilugu segamini kuiva kupuga. Paljud meist mäletavad aegu, kus kodudes käisid lausa arstid panemas seljale klaasist kuppe. Kupp põletati piiritusega hapnikust tühjaks ja asetati ravi vajava koha peale. Verikupud ise on siiski sootuks teistsugune protseduur ja seda kutsutakse märjaks kupuks, kus kupu alla tehakse väike haav ja veri kogutakse kupu sisse.

verikupud ehk hijama teraapia vanasti

Vähesed mäletavad tänasel päeval verikuppu ehk märga kuppu. See on iidne protseduur, mida on tehtud tuhandeid aastaid pea kõikides maades. Verikupu tegemise kohta on jälgi nii Egiptuse püramiididel kui Babüloonia ajaloos, sellest on kirjutatud töid meditsiinis õppes Inglismaa ülikoolides. Ka tänasel päeval ei ole verikupp jäänud unustusse. Soomes saab verikuputeraapiat avalikse saunades ka tänasel päeval. See protseduur on ka väga populaarne islami kogukondade seas teise nime all: “hijama”. Kuigi islamirahvad arvavad, et verikupud ehk hijama on pärit just nende kodumaadelt olgu see siis Pakistan või mõni muu riik, ei ole siiski kindlat tõendit selle kohta kust see iidne terviseprotseduur pärit on.

Ka Eestis praktiseeriti verikuputeraapiat juba ammustel aegadel. Sellest räägivad meie pärimused ja vana-vanemate mälestused. Siin käis kuppar perest perre. Selle tarbeks köeti saun ning peale saunasooja paigutas kuppar looma sarvedest tehtud kupud haigele kohale tehes enne kupu alla väiksed haavad. Haavad tehti, kas kupukirvega või kupurauaga. Viimane tegi korraga mitu pisikest auku kust veri voolama sai. Sarvest tehtud kupp põletati samuti tühjaks nagu klaaskupp ja asetatud siis haavade peale ning oodati kuni “halb” veri välja tuleb ja verejooks peatub., seejärel eemaldati kupp.

Tänasel päeval enam sarvi ei kasutata. Selle asemel töötati Soomes välja väga toredad plastikust kupud, mis ka kukkudes ei purune. Maavägistes kasutame protseduuri läbiviimiseks, mitte kupurauda vaid Soome sepa tehtud kupukirvest.

verikupu ehk hijama toime

Vanasti usuti, et haigel kohal on seisma jäänud halb veri ja selle eemaldamisel hakkab vereringe tööle ja hea veri tuleb asemele ning haigus taandub. Ega vanarahvas rumal ei olnudki ja suures plaanis on neil isegi õigus. Veres olevad valgelibled ehk leukotsüüdid on inimese kaitsesüsteemi rakud. Nad kaitsevad organismi sissetungijate, s.o  viiruste, seente ja bakterite, aga ka organismi enda vananenud või vigaste (muteerunud) rakkude eest.

Osa neist on võimelised hävitatavaid mikroorganisme otseselt endasse haarama ja oma rakukehas lõhustama, osa toodab haigusetekitajatevastaseid antikehi. Valgeliblede eluiga on väga erinev, see sõltub nende ülesandest. Hävitajarakud elavad vaid mõne päeva; mälurakud, mille ülesanne on talletada informatsiooni kõigist elu jooksul toimunud kokkupuudetest haigustega, võivad elada sama kaua kui inimene.

Seega meie veres on terve armee võitlejaid, kes oskavad meie keha tervendada. Verikupu teraapia just seda ära kasutabki ja sellise uue vere tootmise protsessi läbi sunnib keha end ise tervendama.. Kuna väikesed haavad tehakse just haige koha peale siis saab keha signaali, et selles kohas on vere kaotus, haav ja seega ka probleem, kõik olemas olevad ressursid suunatakse ravima vigastust ning organ või piirkond, mis ravi vajab jääb uute vererakkude teele ja saab neist vajaliku osa..

mille puhul verikuputeraapiast abi saab

Terapeudina kasutan verikuputeraapiat alati siis, kui näen, et massaažikuur ei ole loodetud abi toonud. Verikupp toob piirkonda hea verevarustuse, samuti paneb liikuma lümfiringe ja stimuleerib tugevalt ka hormonaalset taset. Peale verikuppu vabanevad ka lihaspinged ja leevenevad valud..

Soovitan verikuppu, kui inimene kannatab peavalude või lausa migreeni käes. Tihtilugu ongi peavalude ja ka migreeni üks põhjustajaid pinged kaelas ja ülaseljas. Ka pingepeavalud ei ole müstilised valud vaid tulevad valest asendist. Pinge perioodil kipume hoidma ka oma keha teist moodi, oleme ise jäigemad, rohkem kramplikud ning selline olek soosib pingete kogunemist lihaskonda.

Verikupud ehk hijama on teraapia millega on võimalik abi saada tegelikult tervele reale hädadele, mis kõik võivad seotud olla vereloomega, vereringega, hormonaalse süsteemiga või lümfiringega. Abi saab vererõhuprobleemidega, pearingluse ja nii nagu naised armastavad öelda “halva” peaga., erinevate valudega, seedeprobleemidega, hormonaalsete häiretega jne

Siiski ei tasuks tulla palavikuga või akuutse ägeda haigusega. Samuti ei tehta protseduuri rasedatele ja ka noortele alla 21 aasta. Noorte puhul on probleem väga aktiivses hormonaalses tegevuses kehas, mida stimuleerida ei ole lisaks vaja. Kindlasti ei tohi verikuppu teha inimesele, kel on probleemi verehüübimisega. ja ka väga madala hemoglobiini puhul ei tule verelaskmine kasuks. Enne teraapiasse tulekut võiks kahtluste korral konsulteerida terapeudiga

Kel tekkis huvi verikupu teraapia vastu, siis Maavägised pärimusmeditsiinikeskuses saab seda teha nii üksi, kui koos sõbraga. Lihtsalt broneeri aeg ja tule kohale.

Kui kahtled veel ja ei tea kas julged proovida siis vaata “Ringvaadet”, tegime seal verikuppu Jüri Muttikale

etEesti