Kauniks soovib saada ja kaunis olla iga naine, olenemata kontinendist ja riigist, kus ta parasjagu asub. Kauniks on soovinud saada mitte ainult naised, vaid ka mehed, läbi sajandite ja läbi aastatuhandete. Öeldaks küll, et ilu on vaataja silmades ja kaunidus on see, mis just antud paigas moes on, kus iluotsijad omi protseduure väljanägemise nimel läbi viivad. Kuid usun, et ühes jõuame kõik üksmeelele: terve inimene on ilus, terve nahk ja terve jume on juba pool võitu.
Oleme harjunud kasutama erinevaid kosmeetikume nagu kreemid, koorijad, puhastuspiimad, näoõlid jne. Praegusel ajal kogub järjest rohkem populaarsust puhaste toodete poole liikumine. Poe riiulitelt võib leida hulgaliselt moodsate hüüdlausetega silte: „Öko“; „Bio“; „Vegan“ jne Sildid kõlavad hästi ja ideel endalgi pole ju viga aga kui hakata süüvima toodete koostisesse, siis tihtilugu selgub, et Öko, Vegan või Bio tähendavad mõnd üksikut koostisosa, mis selle sildi alla käib ja kõik ülejäänud on keeruliste nimedega keemilised parendus- ja lisaained.
Mul tuleb ikka ja jälle, kui uhketest kosmeetikatoodetest jutt käib, meelde lugu, kuidas mingi riigi lennujaama poes proovisin udupeent pea 500 Eurost kaaviari kreemi ja sügelesin pärast seda veel mitu tundi selle koha pealt kuhu kreemi määrisin. Jäin tol korral mõtlema, et mida kõike see asi sisaldada võis ja ehk on toimivamaid lahendusi ja need ei peakski nii kallid olema.. Eriti tore oleks, kui praeguses jätkuva ja kiire inflatsiooniga ühiskonnas saaks ilutooteid soetada ja kasutada mitu ühes: soodne, toimiv ja puhas.
Jagan siin mõned ilunipid otse köögist. Võimalikult napp koostis, taskukohane hind ning kohene kättesaadavus ilma kodust väljumata on nende suurim eelis.
Koorimine
Kui mõtleme keha hoolitsuste peale, siis tahaks esmajoones end puhastada – parim viis selleks on koorimine. Koorimise puhul tuleb meeles pidada, et selle koostises peaks olema midagi teralist, otse köögist sobivad hästi järele jäänud kohvipaks, suhkur, jämesool jm teralised asjad, mis niiskusega paisuma ei hakka. Kui on soov teha koorimist saunalaval niiske ihu peale, siis võib edukalt teha kuiva koorija, see ei lähe halvaks ja tingimuselt, et te sinna vett sisse ei lase tilkuda on selline koorija kasutatav kuid.
Mina teen tavaliselt sauna sellise variandi: sool ja sooda pooleks ning lisan jahvatatud ravimtaimed, mis on allesjäänud eelmise aasta korjest. Nii saan vanad taimed edukalt ära kasutada ja uutele ruumi teha. Selline koorija eeldab, et hakkate saunalaval enne koorimist mõnusalt higistama, muidu pudeneb see kuivalt nahalt otse maha ja koorivat effekti ei tule.
Lisaks võib teha õliga või mõne muu rasvainega koorijaid. Kasutada saab nii kookosrasva, kui mõnd kodus olevat õli (oliivõli, viinamarjaseemne õli või muu käepärane), sinna sisse võiks panna ka kohvipuru või jämesoola, suhkrut või kõiki neid koos, lille kroonlehed on nii ilusad kui ka lõhnavad ja annavad koorimisel oma toimeaine nii nagu muudki koostisosad, suhkru ja soola pärast tuleb vaadata, et koorija sisse vett ei satuks, muidu sulavad koorivad kristallid üles.
Köögis kauniks koorija retsepte
Kirjutan siia ühe köögiretsepti ka, selle sarnast võib osta ka Maavägiste e-poest, kuid ise tehtud on alati parim: õli, kookosrasva, šokolaadi (sulatatud), kakaod, suhkur ja jämesool. Ma panen mõlemat, kuna nende tekstuur on erinev ja siis on koorimine kuidagi mõnusam. Ma alustan alati kookosrasva ja muude asjade segamisest ja lisan õli tunde järgi juurde, et koorija paras oleks. Kui nüüd tahta piparmündilõhna ka siis võib siia sisse jahvata piparmündilehti või kel on, lisagu eeterliku õli.
Kui nahk on kooritud võib koorimissegu maha pesta, siin pole vaja kasutada muud kui sooja vett, sest keha on nüüd puhas. Kes kasutas õli ja rasvabaasil koorijat tunneb, et keha on ka toidetud. Kes kasutas kuiva koorijat saunas võib teha endale hea niisutaja näoõlide eeskujul, neist räägin lõpu poole.
Silmad ja nägu köögist kauniks
Kui keha on puhas, siis võiks ekstra tähele panu pöörata silmadele ja näole. Koorimisega võiks siin olla õrnem ja kasutada kaera või mett, need toimivad leebemalt. Meega saaks lausa teha kerge massaži ja turgutada nii nahka ja näolihaseid.
Toimi nii: võta sõrmedega mett ja hõõru see näole väikeste ringjate liigutustega. Nüüd hakka mett näonahal sõrmedega patsutama, tunned kuidas nahk liigub koos meega. Tee seda seni, kuni mesi jääb sõrmede külge ja muutub vahajaks. Sellisel viisil tõmbab mesi nahast välja jääkained, puhastab poorid, toidab ja toniseerib nahka. Nüüd võid asetada näole sooja märja rätiku – nii kuuma, kui sulle meeldib ja sa talud. Ole rätiku all kuni see jahtub ja pühi nägu selle sama rätikuga meest puhtaks. Mee naksutamisega tuleks olla ettevaatlik, neil kel on väga õrn või tundlik nahk. Proovi enne väikse nahapinna peal, et sul mee vastu allergiat ei oleks.
näo Puhastaja otse köögist
Igapäevaselt me ei koori oma nahka, nendel päevadel võiks näole kasutada puhastusemulsiooni, mis on tehtud kaerahelvestest. Selle jaoks toimi nii: pane 2 tl kaerahelbeid kaussi ja vala peale 100ml keevat vett, kata kaanega ja jätta 15 minutiks likku. Samal ajal sulata 20g kookosrasva ja kui on soovi võid ka õli lisada paar teelusikatäit. Kuumuta kurnatud kaerahelbe leotist ja sega sarnasel temperatuuril olevad rasvained ja kaerahelbe leotis omavahel kokku vispeldades või vahustades. Vahusta kuni jahtumiseni, pane purki ja hoia külmas, see segu tuleb kiiresti ära kasutada kuna kaerahelbeleotis on väga ahvatlev bakteritele ja seentele ja selle kasutusaeg on maksimum 2-3 päeva. Võid isegi kogust valmistamisel vähendada vastavalt oma kasutusvajadusele.
näo aurud
Peale sellist puhastust oleks hea aeg nahka niisutada ja toita, naha parim niisutaja on vesi. Väga hästi mõjuvad näonahale aurud. Kui sinu nahk on poorne siis kasuta raudrohtu, sellel on omadus ahendada poore, võid ka nõgest juurde panna, mis aitab rasueritust normaliseerida, põletikulise naha puhul on alati hea kummel ja saialill. Viimased sobivad tegelikult igat tüüpi nahale – isegi lastele. Auru tehes jälgi, et sa ei kõrvetaks näonahka, aur ei tohiks olla liiga kuum.
köögikapi näomaskid
Nüüd võiks võtta ette maski tegemise. Koduses köögis on selle jaoks hulgaliselt vajalikke aineid. Need kes hindavad kõrgelt mee ja kaera häid omadusi ega olle meele allergilised, võiksid proovida järgnevat:
2sl mett, 4 spl kaerahelbeid 1sl kanget teed vastavalt vajalikule toimeainele (nt saialille tee, kummelitee, jne)
Mesi panna kaussi ja kauss sooja vette, kui mesi on pehme lisada teised koostisosad, segada ja kanda näole soojana. Hoida 20 min, loputada sooja veega ning kanda näole niisutaja – millest räägime pisut hiljem.
Hapukoore peterselli mask silmade ümbrusele
2tl hapukoort 1 tl peterselli, laske see segu blenderis ühtlaseks ja kandke silmade ümber. Hoidke 20 min ja loputage sooja veega. See mask toidab nahka, eemaldab jääkaineid ja vedelikke ning selle tõttu vähendab silma all olevaid „kotte“, leevendab põletikku.
Kui soovid niisutada, ravida põletikulisi protsesse ning pehmendada nahka ja sul kasvab kodus Aloe vera, lõika sellelt üks leht, hoia 10 päeva külmkapis ning siis pigista mahl välja, selle mahlaga tupsuta oma nägu. Aloe niisutab, pehmendab ja ravib põletikke.
Kortsude vastu
Aloe vera mahl – nii nagu eelmises lõigus sai õpetatud mahla tegema, tee ka siin, sega mahl meega võrdsetes kogustes ja kanna vatitupsudele või kangale, millega saad katta terve näo, hoia 30 min, eemalda ja pese nägu sooja veega.
Veel võib kasutada toorest kartulit, mis eemaldab kortse, pinguldab nahka ja leevendab turset. Porgand toniseerib nahka ja silub väikeseid kortse, õun võtab maha turset, kurk pleegitab ja rahustab. Kui lisada kurgile ka hapukoor ja koriander siis saate niisutava, vereringet stimuleeriva, tursete ja verevalumitega võitleva ning värskendava maski.
Peale maski oleks aeg kanda nahale toitev näoõli või isegi vaht
Näoõliks võib kasutada ka oliivõli või viinamarjaseemne õli, kuid mina eelistab kergemaid õlisid, samas need ei ole meie köögis igapäevaselt kasutuses. Kui soovid noorendavat ja mõnusa lõhnaga näoõli otse köögist endale ise valmistada ning ühtegi lisaainet osta ei taha, siis kasuta head oliivõli ja korja roosi kroonlehti, pane roosi kroonlehed kaussi ning kata õliga, lase vähemalt nädal seista, kurna ja kasuta seda õli peale protseduure, sama võid teha ka kookosrasvaga, kuid siis soovitan õrnas kuumuses (maksimum 50C) hoida segu umbes 30 min ja nii iga päev nädala jooksul, seejärel kurna. Võid kookosrasva ka vahustada saad kergema tekstuuri ja meeldivama pealekandmise.
Roos on vananemisvastane, valge sirel ja kastan sobiksid kuperroosa puhul, raudrohi ahendab poore, saialill ja kummel sobvad tundlikule nahale. Kõiki lilli saad kasutada sama moodi nagu kirjeldasin roosi puhul.
Kui soovid nahale paremaid õlisid siis soovitan alati kasutada jojooba õli kuna see imendub ideaalselt ja sobib hästi nahaga, lisaks võib kasutada ka kibuvitsaõli või kurgirohuseemne õli.
Päikese eest kaitseb ideaalselt vaarikaseemne õli.
Head kodust köögikosmeetika töötuba!
Kristiina Valper