Kaaniravi vastunäidustustest ja kõrval nähtudest

Kirjutasin kaaniravist eelmise artikli positiivsetest külgedest, kuid nii nagu iga asja puhul on sellel ravil olemas vastunäidustused.

Kõige peamisem on hemofiilia, mis on verehüübimatus. Ei tasu nüüd kohe paanikasse minna, kas seda esineb või mitte. Uskuge mind, kui teil on hemofiilia, siis te teate seda, see haigus on piisavalt raske ja ei jää kindlasti märkamata.

Hemofiilia puhul on verehüübimatus, mitte lihtsalt see, et haava veri ei jää hästi kinni, vaid probleem on palju tõsisem.

kaaniraviMiks ei tehta? Kaanid teevad vere vedelaks ja veri, mis ei hüübi on siis veel vähem hüübiv ning tulemus võib olla fataalne.

Teine vastunäidustus on madal hemoglobiin. Selle jaoks peab see olema alla 110, muul juhul alla 120 tehakse kaaniravi ettevaatusega, see tähendab, et vähem kaane ja lühem aeg.

Aneemia puhul on kaaniravi vastunäidustatud, kuna  koos kaaniraviga tekib ka verekaotus, nii madala hemolobiiniga tekib olukord, kus see veelgi langeb ja tulemuseks on veel tugevam aneemia.

Kui hemoglobiin on madalavõitu ja kaaniravi siiski saab teha siis võib juure võtta rauapreparaate ja vahepeal kontrollida ka analüüsiga vere olukorda.

Kestev vähiravi. Sel ajal ei tehta tegelikult mitte ühtegi teraapiat ilma arsti loata. Põhjus on lihtne - vähi puhul ei tea keegi ette, milleni mingi asi võib viia ja hoitakse kinni läbiproovitud raviskeemidest.

Tugev põletik ja palavik.  Üldiselt sellises seisus ei jõua keegi terapeudi juurde, kuid on siiski erandeid  ka siin, igemepõletikuga saab hoopis kiiret abi, pigem peame siin silmas ägedat haiguseseisundit. Siin tuleks äge faas mööda lasta ja siis võib juba terapeudi poole pöörduda, tasub usaldada terapeudi arvamust kuna neil on palju kogemusi ja teadmisi ning kindlasti oskavad nad nõu anda, kas tasub teha ja kuidas.

On mainitud inimeste poolt ka erinevaid seisundeid, mis võiks olla vastunäidustuseks, kuid nendest ükski ei ole kindel vastunäidustus vaid pigem individuaalne ja on proovimise asi, teine kord peetakse vastunäidustuseks erinevaid ebamugavusttundeid , mis ravi käigus tekivad.

Meie eelmise artikli all kaaniravist kirjutas üks lugeja, et südamestimulaator on vastunäidustus. Seda ei tasuks siiski tõsiselt võtta. Pigem on see näidustus kuna kaaniravi aitab kaasa südame normaalsele tööle ja stimulaatori ülesandeid see kuidagi mõjutada ei saa. Sel puhul oli arvatavasti tegu individuaalse talumatusega.

Tihtilugu peetakse kaaniravist tingitud ebamugavusi ka vastunäidustuseks siinkohal tahaksin öelda, et  on vähe ravisid mis oleksid mugavad ja tervise nimel peaks kannatama nautke või siis rohkem. Lisaks saab ka kaaniravi puhul rääkida tervenemiskriisist kus olukord võib paranemise asemel mingil hetkel halvemaks muutuda. Siin oleks abi terapeudiga konsulteerimisest ja vankumatust usust teraapia protsessi ning selle headusesse. Kaanid tõesti ei saa kahju teha ja hea tuleviku nimel tuleb ka tervenemiskriis vapralt üle elada.

Mis siis on need kaaniravi ebamugavused?

Alustame sellest, et kaaniravi käigus kaotab inimene hulga verd ja see veri ei jookse mitte ainult kaani kõhtu, vaid seda tuleb hulgaliselt ka hiljem. Tavaliselt tuleb verd umbes 10 tundi ja palju. Plaastriga ei ole kaani augu peal midagi teha. Meie salong katab kaani augud kinni haavapadjaga ja selle peale pannakse mitte tavaline plaaster vaid "kunstnahk". See on silikoonist imeõhuke plaaster, mis on läbipaistev ja väga mugav, lisaks mugavusele sobib selle plaastri liim ka allergikutele ja kuna see plaaster vett läbi ei lase siis saab ka dušši all käia. Lisaks ei lase see läbi ka verd, mis tavalisest plaastrist kipub mingil hetkel läbi imbuma ja riideid ning mööblit rikkuma. Aga lõplikult kaitstud ei ole te muidugi ka siin, kuna plaaster on õhuke ja kui verd on tulnud väga palju, siis võib see katki minna. Seetõttu on soovitav ikka korralikult vahetada plaastrit. Vajadusel saab seda meilt kaasa ka osta. Tänu sellele plaastrile jääb ära igasuguste vattide ja paksude sidemete peale panek, saate rahulikult koju minna ja tunne on ka mugavam.

Kui kaua siis verd tuleb?

Kui peale vaadata, siis just nagu hullu poleks, verd immitseb vaikselt, kuid järjepidevalt aga lõpuks võib seda olla päris palju, tavaliselt palju rohkem, kui usutakse. Kõige kauem olen näinud vere tulekut kolm päeva. Paanikaks ei ole põhjust, verest tühjaks ei jookse keegi ja kaani auke traumapunkti kinni õmblema pole mõtet minna, kuid võib juhuda, et olete nõrk. Siis on soovitav ikkagi puhata.

Võib tekkida allergilist reakstsiooni, kõik kaaniaugud sügelevad vähem või rohkem. See sõltub kohast ja keha tervise seisukorrast. Sügelust võib tekkida ka ümber augu kehapinnale, sinna võib tekkida allergilisi laike, sinikaid ja turset. Kohati võib tunduda, et see koht läheb isegi mädanema. Tavaliselt mädanikku ei tule, kuna kaani sülg on desinfitseeriv ja põletikke raviv, kuid inetu võib see koht olla küll. Sellistest reakstioonidest tuleks teavitada terapeuti, siis ta teab kuidas edasti toimida või millele veel tähelepanu pöörata. Oleks hea kui terapeudi kontakt on protsessi ajal kogu aeg käepärast, sealt saab alati kindlust ja ka tuge. Olen pidanud mitmeid kliente veenma kuuri jätkama ja hiljem on nad väga tänulikud olnud. Raskustest saab üle ikka jagades ja tuge küsides ja selleks ongi terapeut.

Üldjuhul  peab inimene, kes kaaniravis käib leidma endale kellegi, kes haavad  kinni aitab plaasterdada, kuna palju ravipunkte asuvad ka selja taga ja sinna on oma käega raske korralikult plaastrit panna.

Kaanidel on komme tõmmata tuli tuha alt välja, see tähendab, et kui kehas on kuskil uinunud põletik või välja ravimata haigus, siis nad toovad selle esile. Võib tõusta palavik, tursed kaaniravi kohtadel võivad olla suured ja kuumavad. Terapeudi ja lõpuks ka kliendi seisukohalt on see kõik hea. Rohkem reaktsiooni tähendab rohkem tervenemist ja lõpuks on kliendil endal ka hea meel, et rakse tee läbitud ja tervis oluliselt parem on.

Alati ei pruugi inimene kohe aru saada, kui palju head kaanid kehale teinud on. Kaaniravi võtab palju aega ja on oma toimelt tihtilugu hiiliv st et mõju tuleb nii tasapisi, et inimene jõuab oma uue tundega niimoodi ära harjuda, et ei saa ise aru, et muutus on juba käes. Paljud kliendid tulevad tagasi mitme kuu pärast ja ütlevad, et said alles siis  kaani toimest aru, kui kaani sülg kehas toimet enam ei avaldanud. Kaani sülje toime kestab 1,5-2 kuud peale hammustust.

Paljud seisundid muutuvad püsivalt heaks, kuid on kroonilisi haigusi, mis leevenduvad, kuid vajavad pidevat tegelemist. Kaanide puhul tähendab see peale korralikku ravikuuri, olenevalt haigusest, kas iga 1,5-2 kuu tagant uuesti korra kaanide panekut või siis nt veenilaiendite puhul käivad inimesed iga paari aasta tagant korra kuuri tegemas, sama ka plajude teiste seisundite korral.

 

Kaanid ei oma ainult füüsilist toimet vaid on ka energeetilised loomakesed. Mõju võib olla tugevalt psühholoogiline ja sõltub inimese seisundist. Te võite tunda ennast oluliselt rahulikumana, tekib selline "omas mullis" olemise tunne, et miski ei sega ega vii rööpast välja. Samas olen näinud närvilist olekut kuni augud paranevad. Mõnel inimesel kaob uni ja mõni jälle magab palju rohkem. Tavalisem on see, et uni on sügavam ja rahulikum. 

Kaanid tunnetavad ka inimese psüühhilist seisundit ja kui klient neid paaniliselt kardab, siis kaan ei hammusta. Oleme teinud kerget meditatsiooni, et rahuneda ja leida see ilus koht kus paanika üle läheb ja sellel hetkel saavad ka kaanid sööma hakata.

Kaanid ei sobi psüühhiliselt ebastabiilsetele inimestele ja toovad ka psühhoose esile. Kui raske psüühhilise haigusega on vaja teha kaaniravi siis tuleks endale kõrvale leida terapeut kes oskab vaimsete raskuste puhul edasi aidata, võib olla abiks ka see kui rääkida oma üleelamistest kaaniterapeudile. Kõik terapeudid on kogenud inimestega suhteljad ja näinud palju erinevaid seisundeid, ning on kindlasti oma kliendile suureks toeks.

Oluline on olla protsessis aus, jagada kõike, mis sinuga toimub oma terapeudiga ja küsida abi kui tunned , et seda vajad.